به دلیل شیوع کووید 19، 15 شغل در کبک با تقاضای بالایی روبرو هستند

همه گیری کووید 19 باعث شده تا برخی از مشاغل در کبک بیش از سایر مشاغل مورد تقاضا باشند.

کانادا نتایج یک مطالعات دولتی را منتشر کرده است. این مطالعات مشاغلی که در کبک تحت تاثیر همه گیری قرار گرفته‌اند را نشان می‌دهد. اقدامات پیشگیرانه بهداشت عمومی در کبک برای جلوگیری از شیوع ویروس، موجب تاثیر منفی در بسیاری از مشاغل شده است. نمونه‌هایی از این قبیل مشاغل شامل فروشندگان خرده فروشی، آشپزها و دستیاران اداری هستند. کارگران آسیب دیده ممکن است به دلیل این اقدامات شغل خود را از دست داده یا ساعات کاری آن‌ها کاهش یافته باشد.

اما از آن طرف مشاغل دیگر شاهد افزایش تقاضا بودند. در لیست زیر 15 شغلی که با افزایش تقاضا مواجه شدند را خواهید دید. این مشاغل با کد طبقه بندی مشاغل ملی (NOC) در لیست زیر فهرست شده‌اند.

 

1. تحلیلگران و مشاوران سیستم‌های اطلاعاتی (NOC 2171)

این شغل تحت تاثیر منفی همه گیری قرار نگرفته است زیرا اکثر فعالیت‌های افراد شاغل در این رسته می‌تواند از راه دور انجام شود و یا اینکه با رعایت فاصله گذاری اجتماعی انجام شود.

در واقع این همه گیری موجب شده تا تقاضا برای تحلیلگران و مشاوران سیستم‌های اطلاعاتی افزایش یابد ؛ به ویژه اینکه مشاغل به سمت کار در خانه و دیجیتالی کردن فعالیت‌های خود در حرکت هستند.

تحلیلگران و مشاوران سیستم‌های اطلاعاتی، الزامات مورد نیاز سیستم‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کنند، برنامه‌ها، خط مشی‌ها و رویه‌ها را توسعه داده و اجرا می‌کنند و در خصوص سیستم‌های اطلاعاتی به ارایه مشاوره می‌پردازند. میانگین اشتغال در این شغل بین سال‌های 2019 تا 2020 برای دوره منتهی به مارچ تا اکتبر به میزان 30.9 درصد افزایش یافته است.

 

2. رانندگان پیک‌ها و خدمات تحویل (NOC 7514)

رانندگان پیک‌ها و خدمات تحویل موظف به رانندگی با وسایل نقلیه مختلف مانند ماشین، ون و کامیون‌های سبک برای حمل و تحویل محصولات هستند. آن‌ها می‌توانند در مشاغلی مانند رساندن پیام، خدمات غذایی و کسب وکارهای خرده فروشی مشغول به کار باشند. همچنین این افراد می‌توانند مشاغل آزاد داشته باشند.

اقدامات بهداشتی و ایمنی مرتبط با همه گیری مانند تعطیلی رستوران‌ها و سایر فروشگاه‌ها، موجب افزایش تقاضا برای خدمات تحویل محصول و افزایش تقاضا در این مشاغل شده است. علاوه بر این استفاده از تجارت الکترونیکی نیز به دلیل شیوع همه گیری به میزان قابل توجهی افزایش داشته است.

این موارد باعث شده تا میانگین اشتغال در این شغل بین سال‌ها 2019 تا 2020 برای دوره منتهی به مارچ تا اکتبر به میزان 62.4 درصد افزایش داشته باشد.

 

3. مسئول قفسه‌های فروشگاه، فروشندگان و دریافت کنندگان سفارش (NOC 6622)

تخصص این افراد در بسته بندی اجناس خریداری شده، قیمت گذاری محصولات، بررسی و پر کردن قفسه‌ها فروشگاه و دریافت سفارشات نامه‌ای و تلفنی است. اشتغال در این بخش به طور معمول در فروشگاه‌های مواد غذایی و آشامیدنی و فروشگاه‌های محصولات مراقبت‌های بهداشتی و شخصی می‌باشد.

میانگین اشتغال در این شغل بین سال‌های 2019 تا 2020 برای دوره منتهی به مارچ تا اکتبر به میزان 19.6 درصد افزایش یافته است.

این امر تا حد زیادی به دلیل اقدامات بهداشتی است که برای کاهش شبوع ویروس صورت گرفته است. این اقدامات منجر به افزایش خدمات آماده سازی سفارشات و افزایش استفاده از تجارت الکترونیکی شده است.

 

4. سرپرستان، زنجیره تامین و پیگیری، برنامه ریزی و هماهنگی مشاغل (NOC 1215)

افراد متخصص در این حوزه معمولاً در زمینه تولید، تجارت عمده فروشی و خرده فروشی، حمل و نقل و انبارداری فعالیت می‌کنند. تقاضا برای زنجیره تامین به دلیل افزایش چشمگیر تقاضا برای لوازم پزشکی، افزایش یافته است. بسیاری از تولید کنندگان نیز با اختلالاتی در کار خود روبرو شدند.

بنابراین این متخصصان نقش مهمی در پرداختن به این مسایل ایفا کردند. میانگین اشتغال در این شغل بین سال‌های 2019 تا 2020 برای دوره منتهی به مارچ تا اکتبر به میزان 48.7 درصد افزایش یافته است.

 

5. معلمان دبیرستان (NOC 4031)

تعطیلی مدارس در بهار 2020 به دلیل همه گیری، باعث شد تا بسیاری از مدارس در کبک به آموزش آنلاین روی بیاورند. این امر منجر به استخدام کارکنان بیشتری از جمله معلمان شده است.

میانگین اشتغال در این شغل بین سال‌های 2019 تا 2020 برای دوره منتهی به مارچ تا اکتبر به میزان 27.2 درصد افزایش یافته است.

 

6. برنامه نویسان کامپیوتر و توسعه دهندگان رسانه‌های تعاملی (NOC 2174)

اکثر این متخصصان قادر به کار از راه دور هستند. علاوه بر این، تقاضا به دلیل تحول دیجیتالی چندین بخش دیگر با تغییر کار به دور کاری افزایش یافته است.

میانگین اشتغال در این شغل بین سال‌های 2019 تا 2020 برای دوره منتهی به مارچ تا اکتبر به میزان 17.4 درصد افزایش یافته است.

 

7. متخصصان منابع انسانی (NOC 1121)

از زمان شروع همه گیری، این متخصصان در برنامه‌های تداوم تجارت مشارکت داشته‌اند، وظایف خود را برای کار از راه دور سازماندهی کرده‌اند، استرس و اضطراب را در محل کار مدیریت کرده و اطمینان حاصل کردند کارکنان از شیوه نامه‌های ایمنی و بهداشتی پیروی می‌کنند.

میانگین اشتغال در این شغل بین سال‌های 2019 تا 2020 برای دوره منتهی به مارچ تا اکتبر به میزان 25.5 درصد افزایش یافته است.

 

8. تکنسین‌های پشتیبانی کاربر (NOC 2282)

تکنسین‌های پشتیبانی کاربر معمولاً در خدمات طراحی سیستم‌ها کامپیوتری، امور مالی، بیمه و مدیریت دولتی به کار گرفته می‌شوند. این متخصصان قادر هستند تا کار خود را از راه دور انجام دهند. تقاضا برای تکنسین‌های پشتیبانی کاربر افزایش یافته است زیرا بسیاری از بخش‌ها به سمت تغییر دیجیتالی کار خود حرکت می‌کنند.

میانگین اشتغال تکنسین‌های پشتیبانی کاربر بین سال‌های 2019 تا 2020 برای دوره منتهی به مارچ تا اکتبر به میزان 52.9 درصد افزایش یافته است.

 

9. حسابرسان مالی و حسابداران (NOC 1111)

حسابرسان و حسابداران در همه صنایع مشغول به کار هستند. این متخصصان در ارزیابی تاثیر مالی این بیماری همه گیر شامل ارزیابی دارایی‌ها، تجدید ساختار بدهی و تغییر اجاره نامه‌ها و همچنین اقدامات کمکی دولت مشارکت داشته‌اند. همچنین این تقاضا توسط افرادی افزایش یافت که در بحبوحه شیوع کووید 19 نگران وضعیت مالی شخصی خود بودند.

میانگین اشتغال حسابرسان مالی و حسابداران بین سال‌های 2019 تا 2020 برای دوره منتهی به مارچ تا اکتبر به میزان 18.4 درصد افزایش یافته است.

 

10. مدیران مالی (NOC 0111)

مدیران مالی معمولاً در امور مالی و بیمه، تولید، حسابداری، آماده سازی مالیات، دفترداری و خدمات صورت پرداخت و تجارت خرده فروشی فعالیت می‌کنند. همانند حسابرسان و حسابداران، مدیران مالی نیز در ارزیابی تاثیر مالی این همه گیری بر مشاغل، مشارکت داشته‌اند. این امر باعث شده تا تقاضا برای این شغل افزایش یابد.

میانگین اشتغال در این شغل بین سال‌های 2019 تا 2020 برای دوره منتهی به مارچ تا اکتبر به میزان 37.2 درصد افزایش یافته است.

 

11. پیمانکاران و سرپرستان، تجارت مرتبط با مکانیک (NOC 7301)

مشاغل این حوزه به طور معمول در زمینه تعمیر و نگهداری و همچنین ساخت و تولید است. تقاضا برای این شغل در طول همه گیری افزایش داشته است زیرا آن‌ها در نصب خنک کننده‌های هوا در بیمارستان‌ها و مراکز پرستاری و مراقبت مشارکت داشتند.

میانگین اشتغال پیمانکاران و سرپرستان در تجارت مکانیک بین سال‌های 2019 تا 2020 برای دوره منتهی به مارچ تا اکتبر به میزان 47.9 درصد افزایش یافته است.

 

12. دستیاران آموزش و تحقیقات تحصیلات تکمیلی (NOC 4012)

این افراد معمولاً در دانشگاه‌ها، کالج‌های محلی و CEGEP های کبک کار می‌کنند.

یادگیری از راه دور و یادگیری ترکیبی، پس از همه گیری بیماری کووید 19 تبدیل به یک موضوع عادی شده است. به موسسات آموزشی نیاز به استخدام نیروهای بیشتری برای حمایت از اساتید و دانشجویان داشتند.

در نتیجه، میانگین اشتغال برای دستیاران آموزش و تحقیقات تحصیلات تکمیلی بین سال‌های 2019 تا 2020 برای دوره منتهی به مارچ تا اکتبر به میزان 37.9 درصد افزایش یافته است.

 

13. دستیاران اداری پزشکی (NOC 1243)

دستیاران اداری پزشکی در مرازک درمانی و بیمارستانی کار می‌کنند. پس از آغاز همه گیری کووید 19، افزایش نیاز به پرسنل در بخش مراقبت‌های بهداشتی باعث افزایش تقاضا برای این شغل شده است.

متعاقباً، میانگین اشتغال برای دستیاران اداری پزشکی بین سال‌های 2019 تا 2020 برای دوره منتهی به مارچ تا اکتبر به میزان 16.7 درصد افزایش یافته است.

 

14. حسابداری و کارمندان مربوطه

کارمندان حسابداری در همه بخش‌ها فعالیت می‌کنند. این متخصصان با ارزیابی تاثیر مالی بر کسب و کارها در میانه همه گیری کووید 19، از جمله ارزیابی دارایی‌ها، تجدید ساختار بدهی، تغییر در اجاره‌ها و اقدامات کمکی دولت، با افزایش تقاضا مواجه بودند.

به همین دلیل میانگین اشتغال برای این مشاغل بین سال‌های 2019 تا 2020 برای دوره منتهی به مارچ تا اکتبر به میزان 18.7 درصد افزایش یافته است.

 

دارو سازان (NOC 3131)

داروسازان معمولاً در فروشگاه‌های مراقبت‌های شخصی و بیمارستان‌ها کار می‌کنند. در جریان همه گیری بیماری کووید 19، بسیاری از بیماران برای دریافت مشاوره، نظرات پزشکی، تنظیم داروها و یا گرفتن داروهای تجویز شده به داروسازان مراجعه می‌کردند؛ به خصوص در مواردی که قادر به مراجعه به پزشک نبودند.

به همین دلیل میانگین اشتغال برای این مشاغل بین سال‌های 2019 تا 2020 برای دوره منتهی به مارچ تا اکتبر به میزان 59.5 درصد افزایش یافته است.

 

نحوه مهاجرت به کبک

استان‌ها و قلمروهای کانادا مهاجران را برای رفع نیازهای بازار کار خود جذب می‌کنند. دلیل این کار نیز حمایت از رشد اقتصادی کانادا است. کبک نیز از این قائده مستثنی نمی‌باشد.

کبک دارای سیستم مهاجرتی مخصوص به خود است که با سیستم فدرال کانادا و همچنین اکسپرس انتری متفاوت است. کارگران ماهری که مایل به اقامت دائم در کبک هستند ممکن است چند گزینه برای انتخاب داشته باشند. آن‌ها ممکن است مهاجرت از طریق برنامه کارگران ماهر کبک (QSWP) را انتخاب کنند. این برنامه مهاجرتی برای متقاضیانی است که احتمالاً از نظر اقتصادی در کبک مستقر خواهند شد.

به کسانی که موفق شوند، گواهی انتخاب کبک (CSQ) داده می‌شود که می‌توانند به وسیله این گواهی مستقیماً از اداره مهاجرت فدرال کانادا یعنی مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) تقاضای اقامت دائم کنند.

گزینه دیگر برنامه تجربه کبک (PEQ) است. این برنامه برای متقاضیانی است که پیش از این در کبک تحصیل کرده و یا به طور موقت تجربه کار دارند.

برای هر دو برنامه‌ی یاد شده، متقاضیان باید به زبان فرانسوی مسلط باشند.

https://www.immigrationdoor.com/i-9677/%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D9%84%DB%8C%D9%84-%D8%B4%DB%8C%D9%88%D8%B9-%DA%A9%D9%88%D9%88%DB%8C%D8%AF-19-%D9%BE%D8%A7%D9%86%D8%B2%D8%AF%D9%87-%D8%B4%D8%BA%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%A8%DA%A9-%D8%A8%D8%A7-%D8%AA%D9%82%D8%A7%D8%B6%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%A8%D8%B1%D9%88-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%86%D8%AF