گیج فشار یکی از انواع تجهیزات صنعتی است که در صنایع و کارخانجات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. تجهیزات صنعتی متفاوت است و در زمینه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، اما استفاده از همه آنها باعث سهولت کار، افزایش سرعت کار و جلوگیری از بروز حوادث در ناحیه صنعتی می شود. گیج فشار یکی از کوچکترین تجهیزات صنعتی است که اکثر صنایع دارند و باید داشته باشند. هدف از استفاده از این ابزار جلوگیری از حوادث در مناطق صنعتی و کنترل عملکرد تجهیزات مختلف می باشد. در قسمت های بعدی به بررسی این ابزار از زوایای مختلف می پردازیم.


گیج فشار چیست؟

گیج فشار که با نام‌های فشارسنج، مانومتر یا فشارسنج نیز شناخته می‌شود، ابزار کوچکی است که در صنعت برای اندازه‌گیری میزان فشار آب و گاز استفاده می‌شود و یکی از پرکاربردترین ابزارها در صنعت است. این تجهیزات انواع مختلفی دارد و می توان آن را به روش های مختلف در انواع صنایع عرضه کرد و برای دستیابی به بهترین شرایط برای هر صنعتی باید از نسبت سرعت مناسب استفاده کرد. به طور کلی فشار سنج ها به 4 گروه خشک، روغنی، دستی و دیجیتال تقسیم می شوند و هدف ما از تهیه این مقاله بررسی انواع مانومتر خشک و روغنی می باشد.


گیج فشار خشک چیست؟

گیج فشار خشک نوعی گیج فشار است که داخل آن چیزی نیست و هیچ ماده یا مایعی در گیج فشار وجود ندارد. این نوع فشار سنج به طور گسترده در کاربردهای صنعتی و شهری استفاده می شود.

گیج فشار روغن چیست؟

گیج فشار روغن شبیه فشارسنج خشک است با این تفاوت که داخل آن از مایع پر شده است و مایع داخل آن معمولاً گلیسیرین یا سیلیکون است. استفاده از این مایعات در گیج شرایط متفاوتی را هنگام بررسی فشار توسط دو مدل گیج ایجاد می کند.

مانومترتفاوت فشار سنج روغن و خشک چیست؟

تفاوت اصلی مانومتر روغن و خشک را می توان در موارد زیر در نظر گرفت:

دقت اندازه گیری وزن

یکی از مهم ترین تفاوت های این دو نوع اندازه گیری، تفاوت در اندازه گیری فشار است. گیج های فشار خشک در اندازه گیری فشار نسبت به فشارسنج های روغن دقت کمتری دارند و ممکن است فشار واحد را به دقت نشان ندهند. گیج های فشار روغن فشار را با دقت بسیار بالاتری نشان می دهند.

لرزش سوزن مانومتر

یکی دیگر از تفاوت های فشار سنج خشک و فشار سنج روغن، لرزش سوزن فشار سنج است. از آنجایی که هیچ مایعی در گیج فشار خشک وجود ندارد، لرزش دست زیاد است و دقت اندازه گیری فشار پایین است.

رطوبت و گرد و غبار را کاهش دهید.

گیج های خشک و گیج های مبتنی بر روغن نیز از نظر رطوبت و کاهش گرد و غبار متفاوت هستند. زیرا اگر گیج روغن در محیط مرطوب و گرد و غبار استفاده شود، میزان روغن باعث کاهش رطوبت و گرد و غبار روی صفحه می شود. گیج فشار خشک نمی تواند این کار را انجام دهد، اما استفاده از آن در محیط مرطوب یا گرد و غبار به سرعت به صفحه نمایش آسیب می رساند.قیمت مانومتر

روغن و خشکبار نیز از نظر قیمت با هم تفاوت دارند و قیمتی که برای خرید آنها باید پرداخت شود یکسان نیست. با توجه به اینکه گیج های سوخت دقیق تر هستند و به صورت حرفه ای کار می کنند، معمولا قیمت آن ها بالاتر است و باید مبلغ بیشتری برای آن ها بپردازید.

دوام و دوام

یکی دیگر از تفاوت های این دو نوع فشارسنج که باید به آن اشاره کنیم تفاوت در دوام است. از آنجایی که گیج های فشار روغن قادر به کاهش اصطکاک حرکت سوزن در میدان هستند، طول عمر و دوام آنها بیشتر از فشارسنج های خشک است و می توان آنها را برای مدت طولانی در صنایع مورد نظر استفاده کرد. با این حال، هزینه های طولانی مدت را می توان با ارائه فشار سنج روغن کاهش داد.
 

 

گیج فشار روغن خوبه یا خشک؟

با توجه به تفاوت کنتور روغن و خشک کن که در بالا به آن اشاره کردیم، می توان گفت که کنتور روغن انتخاب بهتر و مناسب تری برای صنایع مختلف است و در صورت تهیه، هزینه آن کاهش یافته و شرایط بهتری ایجاد می شود. . اما لازم به ذکر است که هر نوع کنتور ذکر شده کاربرد خاص خود را دارد و ممکن است استفاده از هر کدام در شرایط مختلف مناسب و مفید باشد. به همین دلیل با وجود فشار سنج روغن در بازار، فشار سنج خشک همچنان در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و استفاده از آن منسوخ


قیمت آنچوی روغنی و خشک چقدر است؟

مطمئناً با توجه به اینکه روغن زیتون عملکرد بهتری نسبت به نوع خشک آن دارد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود و برای خرید آن باید پول بیشتری پرداخت. اما برای تعیین قیمت دقیق هر یک از این فشارسنج ها باید مواردی را که بر قیمت آن تأثیر می گذارد بررسی کنید، مانند موارد زیر:

فروشگاهی که گیج فشار را میخرید

نوع مانومتر، دیجیتال یا دستی

روغن یا فشار خشک را اندازه گیری کنید

محدوده فشار نشان داده شده توسط فشارسنج

توابع ساخته شده در مقیاس

مارک ها و مدل های فشار سنج

ای...

هر یک از این مسائل می تواند هزینه گیج فشار را افزایش یا کاهش دهد و تاثیر مستقیمی بر ارزش آن خواهد داشت.

گیج روغن و خشک بخرید

گیج فشار روغن و خشک را می توان از فروشگاه های تخصصی مختلف خریداری کرد. امروزه در کشور ما فروشگاه های اینترنتی مختلفی وجود دارند که انواع فشار سنج فوق را ارائه می دهند و می توانید به صورت آنلاین از آنها خرید کنید. اما شما می توانید به راحتی از هر شهر و استانی یک گیج فشار را خریداری کرده و به آدرس مورد نظر تحویل دهید. لازم به توضیح است که در هنگام خرید دستگاه جامد و روغنی، اگر مشخص کنید که قصد خرید انواع روغن را دارید، فروشنده می تواند مخزن اندازه گیری را با روغن مورد نظر پر کرده و در اختیار شما قرار دهد.


قسمت آخر

گروه بازرگانی گیج آریا یکی از معتبرترین فروشگاه های اینترنتی است که در آن می توانید گیج فشارسنج روغنی و خشک را خریداری کنید. این گروه با بیش از 20 سال سابقه در این زمینه یکی از قدیمی ترین واردکنندگان و فروشندگان تجهیزات صنعتی در کشور می باشد. با این حال می توانید با خیالی آسوده از این مجموعه فشار سنج خریداری کنید. برای این منظور به سایت گروه بازرگانی ابزار اندازه گیری آریا به آدرس co-asa.com مراجعه کنید.
 

ادامه پست:

https://www.asriran.com/fa/news/892299/%DA%AF%DB%8C%D8%AC-%D9%81%D8%B4%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D8%A8%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%B3%D9%86%D8%AC%D8%B4

https://www.aftabir.com/reportages/view/4621/%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%B3%D9%85%DB%8C%D8%AA%D8%B1-%D9%81%D8%B4%D8%A7%D8%B1-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA