در طی جراحی فک که به آن جراحی ارتوگناتیک می گویند، انحراف یا ناهماهنگی در استخوان های فک اصلاح می شود تا فک و دندان ها بهتر عمل کنند. تنظیم فک همچنین می تواند به بهبود تعادل و زیبایی صورت کمک کند.

اگر مشکلات فک دارید که تنها با درمان ارتودنسی قابل اصلاح نیست، جراحی فک روش اصلاحی مورد نیاز شماست. در بیشتر موارد، بریس ها نیز برای نتایج بهتر به دندان ها متصل می شوند. بریس های ارتودنسی را می توان قبل از جراحی فک یا در دوره نقاهت پس از جراحی فک (تا زمانی که دندان ها ترمیم و هم تراز شوند) استفاده کرد.

البته قبل از انجام جراحی فک و حتی ارتودنسی باید از سلامت لثه خود اطمینان حاصل کنید، در صورت بیماری لثه امکان جراحی وجود نخواهد داشت. در برخی موارد لثه نیاز به جراحی دارد.

آیا جراحی فک در کودکان و نوجوانان انجام می شود؟

جراحی چانه روی استخوان فک انجام می شود، بنابراین عمل بزرگ کردن استخوان باید کامل باشد رشد استخوان معمولاً بین 14 تا 16 سالگی در دختران و بین 17 تا 21 سالگی در پسران متوقف می شود. این می تواند با جراحی فک دنبال شود

جراحی فک بالا در چه مواردی انجام می شود؟

این عملیات برای اصلاح موارد زیر انجام می شود:

بیرون زدگی یا عقب ماندگی شدید فک بالا

سی راس وجود دارد

اپن بایت (باز کردن جلوی دهان هنگام بسته شدن دهان)

خرگوش

هنگام لبخند زدن دندان های از دست رفته یا تعداد زیادی دندان قابل مشاهده است

عدم رشد مرکزی

جراحی فک پایین تحت چه شرایطی انجام می شود؟

جراحی فک پایین

جراحی فک پایین برای اصلاح موارد زیر استفاده می شود:

دیررس فک پایین

بیرون زدگی فک پایین

جراحی چانه (جنیوپلاستی) چه زمانی انجام می شود؟

جراحی چانه

این جراحی برای اصلاح چانه کوچک یا عقب انجام می شود. اگر خروج از مرکز چانه با نیش دندان های پایین ترکیب شود، جراحی فک پایین همزمان انجام می شود. اما فقط در مورد چانه کج و انسداد بین دندان ها مشکلی برای جراحی چانه نیست.

پیشروی چانه: در جراحی چانه برش کوچکی روی برجستگی پایینی چانه ایجاد می شود و استخوان آن به جلو خم می شود و سپس با پیچ و پلاک یا سیم در جای جدیدی ثابت می شود.

جراحی کاهش چانه: جراحی چانه ممکن است برای کاهش پیچ خوردگی طولانی انجام شود. در این حالت قسمت جلویی فک بریده و برداشته می شود.

جراحی فک پایین و همچنین جراحی چانه

مزایای جراحی فک

مزایای جراحی فک به شرح زیر است:

تماس بین دندان ها بهتر می شود، در نتیجه جویدن غذا صحیح و کامل می شود و غذای کمتری بین دندان های شما گیر می کند.

تلفظ حروف و کلمات تصحیح شده است.

اگر بلعیدن آن مشکل باشد، اصلاح می شود.

به دلیل توزیع یکنواخت بار روی دندان ها، ساییدگی آنها در هنگام پرکردن لب ها کاهش می یابد.

فشار اضافی از روی مفاصل فک به دلیل نامرتبی دندان ها یا فک ها برداشته می شود. این فشار بالا به تدریج منجر به تخریب مفاصل فک و درد و مشکلات مرتبط با آن می شود.

مشکلات بایت و بسته شدن فک برطرف می شود (به عنوان مثال، برخی از افراد زمانی که دندان های جلویی آنها نامرتب است، دندان های آسیاب بزرگ دارند (اوپن بایت)، این مشکل با جراحی فک اصلاح می شود.

عدم تعادل اجزای صورت یا عدم تقارن قسمت پایین صورت اصلاح می شود. به عنوان مثال، جمع شدن چانه، عقب افتادگی یا بیرون زدگی چانه، کراس بایت، اوربایت و غیره. حذف می شوند.

لب ها بدون فشار و به راحتی بسته می شوند.

سردرد، درد فک و گردن درد را با اعمال فشار به عضلات و مفاصل فک تسکین می دهد.

گاز گرفتن گونه و زبان به حداقل ممکن می رسد

نقص های مادرزادی یا آسیب های صورت را می توان در جراحی فک اصلاح کرد.

تنفس قطع شده در خواب (آپنه خواب) برطرف می شود.

خطرات یا عوارض احتمالی جراحی فک چیست؟

جراحی فک به طور کلی بی خطر است و اگر توسط یک جراح دهان و دندان با تجربه انجام شود، خطر کمی دارد. به طور کلی، جراحی فک می تواند خطرات و عوارض زیر را به همراه داشته باشد:

از دست دادن خون زیاد

عفونت

آسیب عصبی

شکستگی استخوان فک

بازگرداندن فک به موقعیت قبلی

مشکلات چسبندگی بایت (تماس با دندان) و درد مفصل فک

جراحی مجدد لازم است

نیاز به عصب کشی در برخی از دندان ها

از دست دادن بخشی از فک

همه در حین جراحی

جراحی فک چگونه است؟

پس از بریدن بافت داخل دهان و دسترسی به استخوان فک جراح برشی در استخوان فک ایجاد می کند تا آن را حرکت دهد و به موقعیت بهتری برساند. پس از جابجایی استخوان فک یک صفحه استخوانی کوچک، پیچ، سیم و حلقه کششی برای نگه داشتن استخوان در جای خود استفاده می شود. با گذشت زمان، این سیم ها و پیچ ها به بخشی از ساختار استخوانی فک تبدیل می شوند. و نیازی به حذف ندارند

در برخی موارد، استخوان اضافی به استخوان فک اضافه می شود. این استخوان را می توان از ران یا دنده جدا کرد. پیوند استخوان با صفحات و پیچ در جای خود ثابت می شود.

در برخی موارد، استخوان ممکن است نیاز به تغییر شکل داشته باشد تا به فک شکل بهتری بدهد.

جراحی فک را می توان روی فک بالا، فک پایین، چانه یا ترکیبی از این موارد انجام داد.

آیا جراحی فک درد دارد؟

این احتمال وجود دارد که پس از هر جراحی درد یا ناراحتی را تجربه کنید. شایع ترین عارضه جراحی فک، درد بعد از عمل، تورم خفیف در اطراف صورت و بی حسی پایین صورت است که موقتی بوده و از بین می رود.

خود جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود بنابراین در حین جراحی هیچ دردی احساس نخواهید کرد. اما بعد از آن درد شروع می شود و باید آن را با مسکن کنترل کنید.

آیا جای زخم های جراحی روی صورت من باقی می ماند؟

معمولاً این برش در داخل دهان ایجاد می‌شود، بنابراین هیچ جای زخم روی چانه، چانه، دهان یا هر جای دیگری از صورت وجود ندارد.

با این حال، گاهی اوقات ممکن است نیاز به ایجاد برش های کوچک در خارج از دهان باشد.
 

بعد از جراحی فک چگونه خواهم بود؟

معمولاً بی حسی موقت در لب بالا یا پایین یا هر دو خواهید داشت. بی حسی همراه با تورم و درد و زخم در دهان می تواند انجام کارهای ساده مانند نوشیدن مایعات را برای مدتی برای شما دشوار کند.

زخم های دهان می توانند برای مدتی شما را آزار دهند.

همیشه باید دهان خود را مسواک بزنید و زخم را تمیز نگه دارید.

ممکن است برای چند هفته درد خفیفی داشته باشید. درد جراحی را می توان با داروهای مسکن کنترل کرد.

خونریزی کمی از زخم برای چند هفته شایع است.

مراقب علائم عفونت باشید.

غذا بعد از جراحی فک چگونه خواهد بود؟

در دو روز اول بعد از عمل: در این مدت جویدن غذا ممنوع است. می توانید غذای خیلی نرم بخورید یا می توانید غذا را در مخلوط کن بریزید تا نرم و لطیف شود و بعد بخورید. مهم است که غذا نیازی به جویدن نداشته باشد. از جمله غذاهایی که می توانید بخورید فرنی، صدف زرد، سوپ، غذای کودک، ماست و غیره است. به یاد داشته باشید که مقدار غذایی که می خورید باید کافی باشد تا بهبود زخم با موانعی مواجه نشود.

از روز 10 تا روز 21 (سه هفته پس از جراحی): شما باید در این مدت بیش از مایعات بنوشید. همچنین می توانید از غذاهای نرم که نیاز به کمی جویدن دارند استفاده کنید. اینها عبارتند از پوره سیب زمینی، نیم نان مخلوط، املت، کتری و سایر غذاهای نرم. لقمه های کوچک بگیرید. در این مرحله جویدن شروع می شود، اما همچنان باید مراقب باشید.

از 3 هفته تا 6 هفته پس از جراحی ارتوگناتیک: میزان جویدن را در این مدت افزایش دهید. با این حال، غذا نباید سفت باشد. کم کم بخور اگر گوشت لطیف مصرف می کنید، آن را به قطعات کوچک برش دهید. هر پرس غذا باید حجم کمی داشته باشد تا فشار زیادی به استخوان فک وارد نشود. می توانید تعداد وعده های غذایی را افزایش دهید. در این دوره، تا 2-3 ماه آینده، عضلات فک همچنان می توانند با شرایط جدید سازگار شوند و به سرعت خسته شوند. از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن طولانی یا لقمه های بزرگ دارند خودداری کنید.

شش هفته بعد: می توانید به طور طبیعی بجوید.اما به یاد داشته باشید که فک به طور کامل بهبود نیافته و رژیم غذایی شما هنوز نباید سخت باشد. حداقل تا سه ماه پس از جراحی باید از خوردن غذاهای سفت مانند پیتزا، سیب، هویج، گوشت سفت و غیره

بعد از جراحی فک چه باید کرد؟

پس از جراحی فک، پزشک دستورات لازم را به شما می دهد. معمولاً این موارد به شما گفته می شود:

شما باید سیگار را ترک کنید.

شما فقط برای چند روز مایعات می خورید و سپس فقط به مدت 4-6 هفته غذای نرم می خورید و پس از آن به رژیم غذایی عادی خود باز می گردید.

بهداشت دهان و دندان باید طبق دستور پزشک رعایت شود.

برای مدتی باید از فعالیت شدید خودداری کنید.

برای کنترل درد طبق تجویز دارو مصرف کنید.

معمولاً می توانید ظرف یک تا سه هفته به محل کار یا دانشگاه بازگردید.

چقدر طول می کشد تا بهتر شود؟

بهبودی اولیه فک معمولاً شش هفته طول می کشد، اما بهبودی کامل دوازده هفته طول می کشد. پس از بهبودی اولیه که حدود شش هفته پس از جراحی است، ارتودنتیست دندان ها را با براکت تنظیم و صاف می کند.

تمام درمان های ارتودنسی، از جمله بریس و جراحی فک، ممکن است چندین سال طول بکشد. پس از برداشتن براکت به یک تثبیت کننده ارتودنسی برای تثبیت موقعیت جدید دندان ها نیاز داریم.

شرایط رعایت بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن بعد از جراحی فک چیست؟

در این جراحی نیز مانند هر زخم دیگری باید همیشه زخم را تمیز نگه دارید. معمولاً برش جراحی در داخل دهان است. شما باید هر بار که غذا می خورید دهان خود را با آب بشویید و به محض دستور پزشک دندان های خود را مسواک بزنید.

در روزهای اول که باید وعده های غذایی کوچک بخورید، احتمالاً مقدار زیادی غذا خواهید خورد. به یاد داشته باشید که بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید.

در هفته اول پس از جراحی، هنگام مسواک زدن مطمئن شوید که موهای مسواک خیلی نزدیک به براکت ها و دندان ها نباشد. ممکن است در باز کردن دهان خود مشکل داشته باشید و هر بار که دهان خود را برای مسواک زدن باز می کنید، درد دارد. نباید مسواک زد. با این حال، تمیز کردن کناری دندان‌ها که رو به زبان است، دشوار است.

این وضعیت با گذشت زمان بهبود می یابد و شما می توانید بدون هیچ مشکلی در عرض یک هفته تا ده روز پس از جراحی دهان خود را باز کنید. برای راحتی بیشتر در این مدت بهتر است از مسواک با سر کوچک استفاده کنید.

خونریزی بعد از جراحی فک؟

گاهی هنگام مسواک زدن از دهان خونریزی می کند. این برای یک یا دو هفته اول پس از جراحی کاملا طبیعی است. اما خونریزی باید ظرف چند دقیقه پس از شستشو متوقف شود.

جراحی چانه برای چه کسانی توصیه نمی شود؟

این جراحی برای کسانی که نیازشان با بریس یا سایر درمان های ارتودنسی برآورده می شود، توصیه نمی شود.

علاوه بر این، جراحی فک برای افرادی که طبق نشانه های پزشکی تحت عمل جراحی جدی قرار نگرفته اند و همچنین برای افرادی که در مرحله رشد هستند انجام نمی شود.
 

جراحی فک و فک و صورت مربوط به چه تخصص هایی است؟

جراحی مفصل گیجگاهی فکی یکی از ده تخصص فلوشیپ جراحی فک و صورت در دندانپزشکی است. این تخصص شامل تشخیص و درمان بیماری ها، آسیب ها و نقایص مربوط به هر دو جنبه عملکردی و زیبایی شناختی از جمله بافت های سخت و نرم سر و گردن است. دامنه این صلاحیت بسیار گسترده است. حوزه تخصص او از کشیدن دندان تا درمان شکستگی های پیچیده صورت را شامل می شود. این نوع عمل هم در بیمارستان های خصوصی و هم در بیمارستان های دولتی جراحی فک و صورت انجام می شود.

متخصصان جراحی فک و صورت می توانند جراحی انجام دهند و نوع آسیب صورت، دهان یا فک را اصلاح کنند. در این جراحی جراح برش هایی در استخوان های فک ایجاد می کند و پس از قرار گرفتن در موقعیت صحیح هیچ اثر یا جای زخمی بر جای نمی گذارد.

شغل موقت

در مواردی که سایر درمان‌های محافظه‌کارانه مؤثر نیستند، پزشک ممکن است جراحی را برای کاهش درد بیماری مفصل گیجگاهی فکی توصیه کند، که ممکن است شامل جراحی تعویض مفصل باشد.
 

متن کامل مقاله را بخوانید:  https://realtimedentist.com/1399/12/دکتر-متخصص-جراح-فک-و-صورت-در-شیراز/