ورق استیل 304 یکی از پرکاربردترین ورق های استیل مهفا می باشد. این نوع ورق فلزی به دلیل داشتن خواص برتر در بسیاری از صنایع قابل استفاده است. استیل 304 یکی از انواع فولاد زنگ نزن آستنیتی است. این گرید قیمت پایین تری نسبت به 316 دارد و مقاومت آن در برابر خوردگی و سایش کمتر از 316 است. شکل پذیری مهمترین خاصیت فولاد ضد زنگ 304 است که امکان استفاده در کاربردهای مختلف را به آن داده است. در این مقاله در مورد استاندارد ورق فولادی 304 صحبت خواهیم کرد.

استاندارد فولاد 304 چیست؟

ورق فولادی 304 حاوی حدود 2 درصد کربن و پایه اصلی آن آهن است. میزان کربن موجود در این نوع صفحه باعث شده است که خواص مکانیکی متفاوتی نسبت به انواع دیگر داشته باشد. زمانی که این فولاد حاوی حدود 15 درصد کربن باشد به آن فولاد ملایم می گویند. علاوه بر این، اگر محتوای کربن بالایی داشته باشد (30-60%) به آن فولاد کربن متوسط ​​می گویند.

آشنایی با استانداردهای 304 ورق فولادی

ورق فولادی 304 علاوه بر اجزای تزئینی در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی، سه معیار برای سطح 304 در نظر گرفته شده است که عبارتند از:

استاندارد AISI

DIN استاندارد

استاندارد بین المللی UNS

استاندارد AISI

استانداردهای AISI از اعداد و حروف زیادی تشکیل شده است. این سطح شامل سری های 6XX، 4XX، 3XX، 2XX می باشد. سری XX و 3XX به عنوان آستنیتی و سری XX4 به عنوان فولاد ضد زنگ فریتی و مارتنزیتی. اگر نمونه ای از این سطح را بخواهیم می توانیم به L304 مراجعه کنیم.

3: سری مصر

04: شماره سریال

:L مشارکت

برای این استاندارد از 2 روش مختلف استفاده می شود که هر کدام را توضیح می دهیم:

روش اول

این روش استاندارد ورق استیل 304  را می توان با حرف X انگلیسی تشخیص داد و عدد نشان داده شده با این حروف به معنای درصد کربن است. این استاندارد درصد کروم، نیکل و سایر عناصر شیمیایی را مشخص می کند. مثال زیر می تواند نمونه ای از این معیار باشد.

X10CrNiMo 1810

X10: درصد کربن 0.1%.

CrNiMo عنصر اصلی آلیاژی است

1810: 10% نیکل و 18% کروم

روش دیگر

این روش مطابق با DIN 17007 به عنوان X.XXXX است. عدد قبل از اعشار نشان دهنده نوع آلیاژ، عدد اول گروه فولاد و عدد دوم زیر مجموعه و دو عدد انتهای این استاندارد نشان دهنده سری است.

استاندارد بین المللی UNS

در این استاندارد سه عدد وجود دارد دو عدد آخر نشان دهنده این ترکیب است اگر دو عدد آخر صفر هستند، بدانید؛ یعنی ترکیب آن یک نوع ترکیبی پایه است در این مورد بهتر است از یک مثال استفاده کنید به عنوان مثال، S31004 ممکن است به استاندارد اشاره داشته باشد:

S: فولاد ضد زنگ

310: عدد پایه آلیاژ

04: مواد تشکیل دهنده این آلیاژ

اگر همچنان در مورد ورق فولادی و استانداردهای آن سوالی دارید می توانید با کارشناسان ما در شهرآهن ​​تماس بگیرید. انرژی خود را به ما بسپارید