x تبلیغات
دنیای تکنولوژی

هاس: بایدن با شرایط بسیار سختی رو به روست

 به نقل از سی ان ان، ریچارد هاس، از اندیشمندان معروف حوزه روابط بین الملل و رئیس شورای روابط خارجی آمریکا که بازوی اصلی مشورتی برای دولتمردان آمریکایی است گفت: جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا در دنیایی مسئولیت امور را برعهده می‌گیرد که در مقایسه با گذشته تغییر کرده است. یکی از این تغییرات، قدرت گرفتن چین است که رقیبی هم تراز با آمریکا است.

وی افزود: چین شبیه اتحاد جماهیر شوروی سابق در دوران جنگ سرد نیست. چین کشوری است که از نظر اقتصادی به اقتصاد جهانی پیوسته است و نه اینکه صرفا رقیب سیاسی و اقتصادی برای آمریکا باشد. تغییر دیگر، ظهور طیف متنوعی از مسائل جهانی است که شیوع همه گیر کرونا، یکی از مصادیق آن است. تغییرات اقلیمی، اشاعه تسلیحات هسته ای، تروریسم، بیماری‌های عفونی و مسائل فضای سایبری ازجمله دیگر مسائل مطرح است. شاهد هستیم که بین سازوکار‌های موجود و کافی بودن پاسخ‌های جهانی به این مسائل، شکاف عظیمی وجود دارد.

ریچارد هاس تاکید کرد: بازگشتن به سازمان جهانی بهداشت یا توافقنامه تغییرات اقلیمی پاریس (در دوران جو بایدن) اقداماتی در جهت صحیح است، اما به تنهایی نمی‌تواند ما را چندان پیش ببرد. تغییر سوم این است که کشورمان دچار چنددستگی شدید و بی سابقه شده است. کشور از نظر سیاسی دچار تفرقه عجیبی شده است. تفرقه در بخش‌های دیگری هم مشهود است.

رئیس شورای روابط خارجی آمریکا اضافه کرد: در چنین شرایطی، قانع کردن مردم آمریکا برای درگیر شدن در مسائل جهانی، چالشی جدی است. در کنار این چالش، باید به مسائل بین المللی نیز پرداخت که خودشان چالش‌هایی جدی هستند. همه این مسائل سبب می‌شود چهل و ششمین رئیس جمهور آمریکا (بایدن) با کار‌هایی بسیار سخت مواجه باشد.

محاکمه رئیس جمهور سابق فرانسه در پاریس آغاز شد

 به نقل از فرانس ۲۴، منابع خبری آغاز دادگاه رسیدگی به پرونده «نیکلا سارکوزی» در پاریس را گزارش دادند.

این دادگاه برای رسیدگی به اتهام فساد و اعمال نفوذ غیرقانونی این مقام فرانسوی برگزار می‌شود. سارکوزی متهم به اعمال نفوذ غیرقانونی در سال ۲۰۱۴ (۱۳۹۳) بر یک قاضی موناکوست که باعث شده است این قاضی ترفیع بگیرد و در قبال آن اطلاعات فساد مالی سارکوزی را منتشر نکند. در این دادگاه «تیه‌ری هرتسوگ» وکیل سارکوزی، و نیز «ژیلبر آزی‌بِر» قاضی مذکور نیز حضور خواهند داشت.

در ابتدا بنا بود این دادگاه در سال ۲۰۱۴ برگزار شود، اما به تعویق افتاد و اکنون در تاریخ ۲۳ نوامبر تا ۱۰ دسامبر (۳ آذر تا ۲۰ آذر) برگزار خواهد شد. اگر در این دادگاه متهم بودن سارکوزی به اثبات برسد او به ۱۰ سال حبس و پرداخت جریمه‌ای به مبلغ یک میلیون یورو محکوم خواهد شد.

ماه گذشته نیز سارکوزی برای پرونده‌ اتهامی خود  مرتبط با لیبی در دادگاه حاضر و در آن مجرم شناخته شد. بازپرس در آن دادگاه علیه او اعلام جرم کرد.

پرونده سارکوزی که با لیبی مرتبط است به وقایعی در سال ۲۰۱۲ (۱۳۹۱) اشاره دارد و در دادگاه ماه گذشته او در جرایم «تبانی برای فساد»، «پنهان کردن اختلاس از اموال عمومیِ لیبی»، و همچنین «تأمین مالیِ غیرقانونیِ کارزار انتخاباتی» مجرم شناخته شد.

صفحه قبل 1 صفحه بعد